Топъл обяд
Заглавие:
Договор № BG05SFPR003-1.001-0061-С03
Кратко описание на Операцията:
Операция BG05SFPR003-1.001 „Топъл обяд“ е продължение на успешното изпълнение на тази операция в рамките на програмен период 2014-2020 и се реализира в съответствие с конкретната цел на програмата за справяне с материалните лишения чрез предоставянето на храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещите се лица, включително децата, и прилагане на съпътстващи мерки, които подпомагат социалното им приобщаване. Чрез подпомагането с топъл обяд се цели да се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава. Ползвателите на „топъл обяд“ ежедневно разчитат на тази помощ и са силно зависими от нея. Топъл обяд за най-нуждаещите се лица се предоставя целогодишно, в отговор на установени трайни и/или неотложни нужди.
Кратко описание на проекта:
Продължителност: до 30.09.2025 г.
Период на изпълнение: от 01.10.2022 г. до 30.09.2025 г.
Размер на БФП: 347 340,67 лв.
Капацитет: 120 потребители
Основни цели на проекта:
1.Приготвяне и осигуряване на здравословна, разнообразна и питателна топла храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигуряват такава;
2.Осигуряване на подкрепа за преодоляване на основните идентифицирани лишения от храна и на нормални условия за живот на хора, които живеят в крайна бедност, изпитват тежки материални лишения и живеят в социална изолация;
3.Да допълни и разшири националните мерки за преодоляване на последиците от кризата с фокус върху най-нуждаещите се лица.
Допустими целеви групи:
Целевите групи, които ще бъдат обхванати по проекта са:
- лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
- лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от допълнителна подкрепа;
- лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
- лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
- скитащи и бездомни лица;
- лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Кратка информация свързана с реализиране на проектните дейности:
Дейност 1 Определяне на целевите групи
Получените заявления от кандидатпотребителите, желаещи да се включат в проекта, се изпращат до Дирекция „Социално подпомагане“- гр. Чипровци за извършване на проверка за принадлежност към целевите групи по проекта, които са:
- Лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си.
- Лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредбата, които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа.
- Лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ.
- Лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане.
- Скитащи и бездомни лица, ако бъдат установени такива.
- Приоритетно по проекта ще бъдат включвани бездомни лица, деца до 18 г. възраст и самотно живеещи възрастни хора, който поради влошеното си здравословно състояние не могат да задоволят основните си жизнени потребности от храна.
Получената информация от Дирекция „Социално подпомагане“- гр. Чипровци се разглежда от определена за целта комисия от служители на община Чипровци, която извършва подбор съгласно условията на проекта и изготвен механизъм за подбор. Комисията се свързва с одобрените потребители, за да ги уведоми за начина на получаване на обяда. Приемът на документи за кандидатстване и осъществяване на подбор на потребители (при нужда) ще бъдат осъществявани през целия период на изпълнение на проекта от назначената за целта комисия.
Дейност 2 Приготвяне на топъл обяд
Храната ще се приготвя в кухнята на Домашен социален патронаж гр. Чипровци, в ежедневно (в рамките на работните дни). Обядът включва: супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично десерт. Ястията ще бъдат разнообразни с цел да се осигури балансиран режим на хранене на потребителите. Храната ще бъде доставяна до домовете на потребителите в метални съдинки за храна, с цел намаляване използването на пластмасови изделия за еднократна употреба.
Дейност 3 Предоставяне на топъл обяд
Храната ще се приготвя в гр. Чипровци в кухненския блок на Домашен социален патронаж и ще се транспортира до домовете на бенефициентите от цялата община: гр. Чипровци, с. Мартиново, с. Железна, с. Бели мел, с. Превала, с. Горна Лука, с. Митровци, с. Челюстница, с. Горна Ковачица и с. Равна със собствен транспорт. Храната ще бъде доставяна до домовете на потребителите в метални съдинки за храна.
Дейност 4 Реализиране на съпътстващи мерки
За изпълнението на дейността ще бъдат ангажирани служители от екипа за управление на проекта - ръководителят и счетоводителят по проекта.
Съпътстващите мерки се изразяват индикативно в индивидуално консултиране и съдействие на крайните потребители на топъл обяд, съобразно индивидуалните им нужди за:
- възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ и ЕСФ+;
- ползване на административни общински услуги, съдействие за осигуряване на временен подслон на бездомните лица, за подпомагане на достъп до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.;
- индивидуални или групови консултации, насочени към повишаване на информираността на хората, относно безпрецедентните изменения в световния климат, как те пагубно влияят върху природата и качеството на живот на хората; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда, съвети са намаляване на разхищението на храни и използването на пластмасови изделия за еднократна употреба и др.;
- други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи с цел прилагане на комплексни мерки за социалното им включване.